Spelåret 2025/2026

Din plats för kultur. Varje dag. Nästan.

I en värld som skakar är konstens plats fundamental. Som motstånd. Som samling. Som hopp. Nu är det tid att träffas. Att uppleva. Att reflektera. Att vara tillsammans. Tid att ta plats, vara obekväm och ifrågasätta. Tid att vara mänsklig – ihop. På Folkteatern finns plats för allt det. Och mer. 

På Folkteaterns scener 25/26 borrar vi ned oss i den våldsamma men odödliga historien om världens mest kända kärlekspar, den om Romeo och Julia, här som en maxad sing a long-session att förlora sig själv i. Vi låter franska och svenska scenkonstnärer tjuvlyssna på göteborgarna, gestalta orden som omger dem och sen låta publiken välja vilka de vill se i sin alldeles egna Jukebox Gbg. Vi frontar kvinnlig vänskap och ger dig presenten som bara fortsätter att öppnas i En jättehärlig dag. Vi besöker Hemmet och revolutionärerna som nu är i samhällets periferi. Och så gör vi en pakt med djävulen i det storslagna musikverket The Black Rider som tar dig genom mörker, begär och fördärv. Köttets lust, livets förgänglighet och längtan efter frihet gestaltas av dockor i Romantiken

Och förstås så mycket, mycket mer i form av konserter, poesi, scenkonstgästspel, film, samtal, debatter och annat makalöst. En överraskning för i år är att vi att vi öppnar Norra Europas kanske minsta scenrum i källaren och bjuder in till exklusiva scenkonstupplevelser i det väldigt nära formatet, för en väldigt liten publikskara. 

 

Vi har platsen. Och du är välkommen.
Folkteatern är och förblir din plats för kultur varje dag (nästan).

__

Psst... Minns du festivalkänslan vi bjöd på förra året – den som en lycklig person fick uppleva? Nu ger vi möjligheten till 365 festivalkänslor, 365 dagar om året, för 365 kr, till 365 lyckliga personer.

Läs mer om Folkteaterns festivalarmband här

Andra föreställningar

Håll dig uppdaterad!

Missa inga nyheter, erbjudanden eller föreställningar – anmäl dig till vårt nyhetsbrev.